7/29/2021
پنج شنبه، ۰۷ مرداد ۱۴۰۰
«عرفان در ادیان جهان» نقد می‌شود

«عرفان در ادیان جهان» نقد می‌شود

نشست نقد کتاب «عرفان در ادیان جهان» نوشته‌ سیدنی اسپنسر با ترجمه‌ محمدرضا عدلی برگزار می‌شود.

اعتمادآنلاین| این نشست در روز سه‌شنبه (یکم تیرماه) ساعت 11 صبح با حضور انشاالله رحمتی، پرویز عباسی‌داکانی و محمدرضا عدلی به صورت مجازی توسط موسسه فرهنگی شهر کتاب برگزار خواهد شد.

 

به گزارش ایسنا، در خبر برگزاری نشست نقد و بررسی کتاب «عرفان در ادیان جهان» عنوان شده است: کتاب «عرفان در ادیان جهان»، چنان‌که از عنوانش پیداست، پدیده «عرفان» را در ادیانِ مختلف بررسی می‌کند، نویسنده کتاب سیدنی اسپنسر معتقد است که کلی‌گویی درباره عرفان راه به‌جایی نمی‌برد، از این رو، به مطالعه مصداقی عرفان در ادیان و فرهنگ‌های گوناگون روی آورده است.

 

کتاب از 9 فصل تشکیل شده است، و نویسنده با توجه به سیر تاریخی، مطالعه خود را از قدیمی‌ترین شواهد موجود آغاز می‌کند تا به ادیان و سنت‌های متاخرتر می‌رسد.

 

اسپنسر ردپای آئین‌ها و باورهای عرفانی را در فرهنگ‌های بدوی و ادیان نخستین جست‌وجو می‌کند، سپس به مطالعه سنت‌هایی همچون هندویی، بودایی، مسیحیت، اسلام و ... می‌پردازد.

 

در هر مورد نیز علاوه بر معرفی عارفان شهیر در این سنت‌ها به آثار و گفته‌های آنان استناد می‌کند. سرانجام در فصل 9 سخنان عارفانِ فرهنگ‌های مختلف را مقایسه می‌کند و اصول مشترکی را برای سنت‌های گوناگون عرفانی ذکر می‌کند. کتاب عرفان در ادیان جهان به تازگی توسط نشر هرمس منتشر شده است.

 

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها