8/5/2021
پنج شنبه، ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
اروپا آماده همکاری با دولت ابراهیم رئیسی است

اروپا آماده همکاری با دولت ابراهیم رئیسی است

اتحادیه اروپا آماده همکاری با دولت جدید ایران است. همزمان، ادامه تلاش‌های فشرده دیپلماتیک برای بازگرداندن برجام به مسیر مهم است.

اعتمادآنلاین| «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آمادگی این اتحادیه را برای همکاری با دولت آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی»، رئیس‌جمهور منتخب ایران اعلام کرد.

 

به گزارش فارس، جوزپ بورل در مصاحبه با خبرگزاری آلمان گفت: «ما روند انتخابات در ایران را به دقت دنبال کردیم و از پیروزی ابراهیم رئیسی مطلع هستیم.»

 

وی در ادامه گفت: «اتحادیه اروپا آماده همکاری با دولت جدید ایران است. همزمان، ادامه تلاش‌های فشرده دیپلماتیک برای بازگرداندن برجام به مسیر مهم است.»

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه پیش‌بینی کرد دولت جدید ایران، مسیر مشابهی با دولت قبلی در حوزه مذاکرات برجام دنبال خواهد کرد.

 

او گفت: «دلیلی ندارم که تصور کنم دولت جدید ایران موضع متفاوتی در خصوص مذاکراتی که به نفع مردم و کشورشان است اتخاذ کند. دلیلی ندارم که به این معتقد باشم، با وجود این باید منتظر باشیم و ببینیم.»

 

کشورهای اروپایی در کنار آمریکا، چین و روسیه از سال 2015 به توافقی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور دست پیدا کردند. این توافق قرار بود در ازای ایجاد محدودیت‌ در بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای، تحریم‌های اعمال‌شده به بهانه هسته‌ای علیه ایران را رفع کند.

 

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال 1397 از این توافق خارج شده و ضمن اعمال تحریم‌های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرد.

 

تروئیکای اروپا علی‌رغم مخالفت‌های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده‌های خود برای جبران آثار این خروج عمل  نکردند.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها