7/24/2021
شنبه، ۰۲ مرداد ۱۴۰۰
 500 هزار رأس دام مازاد صادر می شود
با موافقت دولت؛

500 هزار رأس دام مازاد صادر می شود

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری دامداران متحرک ایران گفت: ما صادرات یک میلیون رأس دام مازاد را به وزارتخانه پیشنهاد کردیم که با 500 هزار رأس آن موافقت شده است.

اعتمادآنلاین| فضل خرّم، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران در برنامه «صبح و گفت وگو» اظهارکرد: عشایر با 246 هزار خانوار و 22 میلیون و 400 هزار رأس حدود 25 تا 30 درصد گوشت قرمز کشور را تأمین می کند.

 

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه عشایر نیاز گوشت حدود 16 نفر ایرانی را تأمین می کند افزود: عشایر با وجود خدمات گسترده ای که به کشور ارائه می دهد اما کمترین توقع و کمترین خدمات را از جامعه دریافت می کند.

 

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران، کاهش یک میلیون و 600 هزار تن از علوفه مرتعی عشایر را نگران کننده خواند و گفت: این میزان کاهش علوفه اثر سنگینی بر زندگی جامعه عشایر گذاشته به طوریکه نمی توانند در بازه زمانی مناسب دام را به بازار عرضه کنند.

 

خرّم افزود: کاهش علوفه باعث شده که دام زودتر از موعد اصلی خود به بازار عرضه شود که این باعث کاهش قیمت دام زنده در بازار و زیان خود جامعه عشایری می شود و از طرف دیگر، به خاطر کمبود دام، ذخایر ژنتیکی و دام های مولد نیز از بین می روند.

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه 100 هزار تن نهاده در اختیار جامعه عشایری قرار داده شد گفت: تصمیم دوم هم این بود که یک میلیون رأس دام از جامعه عشایری خریداری شود که البته شیوه خرید شیوه مناسبی نیست و از این رو با دولت مطرح کردیم که به جای دید اقتصادی با رویکرد مدیریت بحران ورود کند.

 

وی یادآورشد: ما صادرات یک میلیون رأس دام مازاد را به وزارتخانه پیشنهاد کردیم که با 500 هزار رأس آن موافقت شده و قرار بر این است که به ازای آن نهاده دامی وارد کنیم و در اختیار عشایر قرار دهیم تا ضمن کاهش قیمت هزینه تولید، یک امنیت روانی خوبی هم در جامعه عشایری ایجاد شود.

 

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران با تذکر این نکته صادرات 500 هزار رأس دام تأثیری بر قیمتها در بازار نخواهد گذاشت گفت: این اقدامات تا حدودی می تواند از تبعات و پیامدهای ناشی از خشکسالی در مناطق عشایری جلوگیری کند.

 

خرّم از ورود ارتش به این بخش سخن گفت و افزود: با توجه به افزایش هزینه های حمل و نقل، ارتش تعهد کرده که تعدادی کامیون حمل کالا و نهاده و تانکرهای آب رسانی و ذخیره آب را در اختیار ما قرار دهد.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها