9/18/2021
شنبه، ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
آتش سوزی های گسترده در کمین کالیفرنیا

آتش سوزی های گسترده در کمین کالیفرنیا

ایالت کالیفرنیا طی سال های اخیر شاهد آتش سوزی های مهیب و گسترده بوده است و اکنون محققان با توجه به میزان نگران کننده کم بارندگی، خطر وقوع آتش سوزی هایی به مراتب وخیم تر نه تنها در تابستان بلکه تا پائیز را هشدار می دهند.

اعتمادآنلاین| نشریه آمریکایی لس آنجلس تایمز با انتشار این خبر افزود: به گفته کارشناسان امور هواشناسی، ناحیه لس آنجلس در ایالت کالیفرنیا، هفتمین سال پیاپی خشکسالی را تجربه می کند که طی 144 سال گذشته بی سابقه بوده است.

 

به گزارش ایرنا، این گزارش درادامه می نویسد:وضعیت در نواحی شمالی ایالت کالیفرنیا، مکانی که در آن بارندگی و برف منابع طبیعی تامین کننده آب در این ایالت و سایر ایالت های آمریکا به شمار می ورند، به مراتب وخیم تر است.

 

میزان کاهش بی سابقه بارندگی در ناحیه لس آنجلس

 

این نشریه آمریکایی نوشت:میزان بارندگی در ایالت کالیفرنیا از اول ماه جولای تا اواخر ماه ژوئن سال بعد، یک دوره 12 ماه، اندازه گیری می شود، میزان بارش در منطقه لس آنجلس از ابتدای ماه جولای 2020 تا ماه ژوئن 2021 نزدیک به شش اینچ  (15 سانتی متر)یعنی 41 درصد بوده است.

 

«جان نول» (Jan Null) کارشناس هواشناسی و بنیانگذار موسسه «خدمات هواشناسی گلدن گیت» درباره خشکسالی حاضر درایالت کالیفرنیا به نشریه لس آنجلس تایمز گفت: کالیفرنیا قادر است یک سال خشکسالی را بدون تاثیر قابل توجهی تحمل و آن را پشت سر گذارد اما زمانی که پیاپی شما با فصول خشکسالی مواجه می شوید آنگاه این مساله مشکل ساز خواهد شد.

 

سطح آب بزرگترین ذخیره آبی آمریکا به پائین ترین حد از سال 1930 رسید

 

به گزارش ایرنا، نشریه لس آنجلس تایمز پیش از این و در 23 خرداد 1400 گزارش داده بود: دریاچه «مید» (Lake Mead)، بزرگترین ذخیره آبی در آمریکا، سطح آب آن در 22 خرداد 1400 به یکهزار و 72 فوت برابر با 326متر رسید که این میزان افت سطح آب از دهه 30 قرن بیستم بی سابقه بود.

 

رودخانه کلورادو تامین کننده آب 7 ایالت با خطر کم آبی روبرو است

 

لس آنجلس تایمز درادامه نوشته بود: هم اکنون خشکسالی ادامه دارد و موج جدید و بی سابقه گرما در غرب آمریکا باعث نگرانی میزان آب رودخانه کلورداو (Colorado River) شده است؛  رودخانه کلورادو که تامین کننده آب 40 میلیون نفر از ساکنان ایالت های آریزونا، کالیفرنیا، کلورادو، نوادا، نیومکزیکو و یوتا است، شرایط آب وهوایی موجود قادر است به یکباره میزان آب آن را کاهش دهد.

 

90درصد از مناطق غربی آمریکا در وضعیت خشکسالی

 

درهمین حال و در ششم تیر 1400، شبکه خبری  فاکس نیوز نیز  طی گزارشی درباره وضعیت وخیم خشکسالی در ایالت کالیفرنیا و دیگر مناطق آمریکا عنوان کرد: بیش از 90 درصد از مناطق غربی آمریکا تحت تاثیر یک خشکسالی تاریخی و تهدیدکننده بوده و اینکه تابستان سال جاری میلادی تازه شروع این معضل است. هم اکنون زندگی بیش از 58 میلیون نفر در مناطق غربی آمریکا تحت تاثیر این شرایط قرار گرفته است.

 

2020 بدترین فصل حوادث آتش سوزی 

 

ایالت های جنوبی و بخصوص غرب آمریکا به علت تغییرات اقلیمی و بروز خشکسالی هر ساله در ماه های شهریورماه شاهد آتش سوزی های مهیبی هستند.

 

ایالت کالیفرنیا در سال 2020 شاهد بدترین فصل حوادث آتش سوزی طی سالیان گذشته بود، بطوریکه  در مجموع بیش از 4میلیون و 100هزار جریب (بیش از یک میلیون و 650هزار هکتار) از اراضی این ایالت در آتش سوخت، این میزان در مقایسه با فصل آتش سوزی در سال 2018 در این ایالت دو برابر گزارش شد. تنها پنج آتش سوزی مهیب در سال 2020 در آمریکا رخ داده که درتاریخ این ایالت بی‌سابقه گزارش شدند.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها