9/19/2021
یکشنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
کتاب آثار جشنواره عکس «هشت» رونمایی شد

کتاب آثار جشنواره عکس «هشت» رونمایی شد

مراسم رونمایی از کتاب آثار منتخب سومین جشنواره عکس تلفن همراه «هشت» با حضور مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا، مدیرکل هنرهای تجسمی و دبیر جشنواره در مشهد برگزار شد.

اعتمادآنلاین| مراسم رونمایی از کتاب آثار منتخب سومین دوره عکس «هشت» که توسط سهیل حسینی طراحی و شامل 86 قطعه عکس در قطع خشتی در 104 صفحه گلاسه به زیور طبع آراسته شده، برپا شد.

 

به گزارش مهر به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، در این مراسم رونمایی از کتاب آثار منتخب سومین جشنواره عکس تلفن همراه «هشت»، نخست محمود رضا برازش؛ مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام، ضمن قدردانی از عوامل برگزاری سومین دوره عکس «هشت» به استمرار و ادامه این جشنواره تاکید و اظهار کرد: محور جشنواره‌های امام رضا علیه السلام به طور معمول باید زیارت باشد اما می‌توانیم به صورت هنرمندانه موضوعات دیگر برگرفته از احادیث رضوی که در زندگی مردم نقش ایفا می‌کند را نیز مورد توجه قرار دهیم.

 

وی افزود: امروز جایگاه فضائل اخلاقی در جامعه ما بسیار کم رنگ شده؛ البته تمامی این فضائل اخلاقی به احادیث ما ارتباط دارند پس می‌توان از فضائل اخلاقی در موضوعاتمان استفاده کنیم چراکه در فضای مجازی نیز این کارها به خوبی دیده می‌شوند.

 

برازش بیان کرد: برای ترویج فرهنگ رضوی و فرهنگ اهل بیت علیه السلام، زیارت یک روکش است و عمق ارتباط با اهل بیت علیه السلام بسیار وسیع‌تر است.

 

سپس مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: یک گروه حرفه‌ای این جشنواره را برگزار می‌کنند و خوشبختانه جشنواره عکس «هشت» یکی از جشنواره‌های موفق و ماندگار بخش خصوصی است.

 

وی افزود: از ویژگی‌های این دوره عکس «هشت» پرداختن به موضوع شادی در سخت‌ترین روزهای کم رنگ شدن امید در زندگی مردم به دلیل شیوع کرونا بوده، هر چند شاید برگزیدن عنوان «شادی» برای نخستین بار مورد تأمل برخی سازمان‌ها که بنا بود در برگزاری این رویداد مشارکت داشته باشند قرار گرفت، اما در شرایط کنونی و سخت‌ترین روزهای وجود امید در زندگی مردم، پرداختن به شادی و نمودهای شادی و نشاط در حرم مطهر رضوی و سایر بقاع متبرکه از هوشمندی و دقت مدیران این رویداد بود که به این مقوله ورود کردند.

 

در ادامه نماینده هیئت داوران سومین دوره جشنواره عکس هشت در این مراسم گفت: طی سه دوره اخیر تلاش شده برگزاری جشنواره عکس هشت شکلی جدید به خود گیرد و تغییراتی را در آن اعمال شده تا از تازگی و پویایی خود نیافتد.

 

کیارنگ علایی بیان کرد: کتاب‌هایی که در پایان جشنواره از آثار آن تهیه می‌شود نقش بسیار مهمی دارد و میزان مراجعاتی که بعداً از این کتاب‌ها به منظور استفاده در پژوهش‌ها انجام می‌شود، نقطه عطف تأثیرگذاری این جشنواره است.

 

وی ادامه داد: تعداد آثار و نام عکاسانی که در جشنواره شرکت کردند، نشان دهنده اهمیت و کیفیت این جشنواره است. علاوه بر این کسب مقبولیت در این جشنواره بسیار سخت است و همین موضوع کیفیت آن را بالا می‌برد.

 

علایی خاطرنشان کرد: بداعت‌های زیادی در این جشنواره وجود دارد؛ مثلاً مقدمه‌هایی که در کتاب نوشته شده در گذر زمان پایدار می‌ماند و در آینده می‌توان با مراجعه به آن نگاه برگزار کنندگان جشنواره را درک کرد.

 

وجیه اله شیرمحمدی دبیر جشنواره عکس «هشت» در پایان این مراسم ضمن ارائه گزارشی کوتاه از روند سومین دوره این جشنواره و از اعلام آمادگی بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام در همراهی و حمایت از چهارمین دوره عکس هشت ابراز خرسندی کرد و نوید انتشار فراخوان چهارمین دوره عکس هشت را در روزهای آتی داد.

 

سومین دوره جشنواره عکس «هشت» در 3 بخش «جلوه‌های نشاط و شادی در تمام زوایای زندگی ایرانی اسلامی»، «جلوه‌های شادی در حرم رضوی و سایر بقاع متبرکه» و «همدلی اجتماعی» با حمایت بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط مجموعه نقش رؤیای بهشت در سال 99 در گستره ملی به اجرا در آمد.

 

در این دوره از جشنواره عکس تلفن همراه «هشت» 4910 عکس از 628 عکاس به دبیرخانه ارسال و داوری آثار توسط مسعود زنده‌روح کرمانی، کیارنگ علایی و محمود مروتی انجام شد.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها