10/27/2021
چهارشنبه، ۰۵ آبان ۱۴۰۰
عکسی که عکاسش را به دامان خودکشی سپرد

عکسی که عکاسش را به دامان خودکشی سپرد

«کودک و کرکس» در قاب «عکس های تکان‌دهنده» هیسپان تی وی بررسی می‌شود؛ عکسی که عکاسش را به دامان خودکشی سپرد.

اعتمادآنلاین|انتظار کرکس برای پایان یافتن جان یک کودک آفریقایی که از فرط گرسنگی درحال جان دادن است، سوژه این هفته برنامه «عکس های تکان دهنده» شبکه هیسپان تی وی شده است. این عکس، علاوه بر موضوع دهشتناک خود، عکاسش را هم به کام مرگ کشاند و به داستانی غم انگیز درباره انسانیت تبدیل شد.

 

«عکس های تکان دهنده» به کارگردانی کیانوش الطافی که هر هفته با انتخاب عکسی تاثیرگذار و ماندگار در تاریخ، به بررسی و نقد آن می پردازد، در این قسمت به سراغ عکسی دردناک که بعدها با نام «کودک و کرکس» شهرت یافت، رفته است.

 

به گزارش ایسنا، این عکس توسط کوین کارتر ثبت شد؛ عکاسی که برای ثبت قحطی شدید سودان در سال 1993 به این کشور سفر کرد و توانست این عکس ماندگار را از این کودک سودانی و کرکسی که در انتظار مرگ اوست، ثبت کند. این عکس بعدها به نمادی از فقر و رنج مردم آفریقا و بی‌تفاوتی کشورها نسبت به آن ها تبدیل شد.

 

اگرچه این عکس در سال 1994 جایزه پولیتزر را برای کارتر به ارمغان داشت اما او را در معرض انتقادهای شدیدی قرار داد. وی هرگز اعلام نکرد که پس از عکاسی از این صحنه، کودک را به محل امنی رسانده و به او کمک کرده است یا خیر، اما تلخی این عکس و انتقادها علیه کارتر باعث شد تا او در 27 ژوئیه 1994 دست به خودکشی بزند.

 

«عکس‎های تکان‎دهنده» کاری از واحد برنامه‌های شبکه پرس تی‌وی است که برای مخاطبان اسپانیایی زبان شبکه هیسپان تی‌وی زبانگردانی شده است. این برنامه روز جمعه 18 تیر ماه ساعت 04:00 بامداد به وقت تهران پخش می‌شود و تکرار آن همان روز ساعت 11:20 و شنبه ساعت های 22:30،15:00،09:30 برای اسپانیایی‌زبان های سراسر جهان قابل مشاهده خواهد بود.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها