10/16/2021
شنبه، ۲۴ مهر ۱۴۰۰
قیمت جهانی مواد غذایی کاهش یافت
برای نخستین در یک سال گذشته

قیمت جهانی مواد غذایی کاهش یافت

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد قیمت جهانی مواد غذایی برای نخستین بار در 12 ماه گذشته تحت تاثیر افت قیمت روغنهای گیاهی، غلات و محصولات لبنی در ژوئن 2.5 کاهش پیدا کرد.

اعتمادآنلاین| شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه‌های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می‌کند، در ژوئن به 124.6 واحد در مقایسه با 127.8 واحد در ماه مه کاهش پیدا کرد. آمار ماه مه پیش از این 127.1 واحد اعلام شده بود.

 

قیمتها بر مبنای سالانه در ژوئن 33.9 درصد افزایش داشت.

 

به گزارش ایسنا، شاخص قیمت روغن گیاهی فائو تحت تاثیر کاهش قیمت روغن پالم که ناشی از انتظارات برای تولید بالاتر در تولیدکنندگان بزرگ و عدم وجود تقاضای جدید برای واردات بود، در ژوئن 9.8 درصد کاهش یافت. قیمت روغن سویا و آفتابگردان هم کاهش داشت.

 

شاخص قیمت غلات فائو در ژوئن بر مبنای ماهانه 2.6 درصد کاهش یافت اما بر مبنای سالانه 33.8 درصد افزایش نشان داد. قیمت ذرت پنج درصد کاهش داشت که ناشی از انتظارات برای بازدهی بالاتر از حد مطلوب محصول آرژانتین و بهبود وضعیت محصول آمریکا بود. قیمت جهانی برنج هم در ژوئن کاهش یافت و به پایینترین حد در 15 ماه اخیر رسید زیرا هزینه بالای حمل و کمبود کانتینر همچنان فروش صادراتی را محدود نگه داشته است.

 

شاخص قیمت لبنیات در ژوئن یک درصد کاهش پیدا کرد. کره تحت تاثیر کاهش سریع تقاضای جهانی برای واردات و افزایش اندک ذخایر به خصوص در اروپا، بزرگترین کاهش را داشت.

 

شاخص قیمت شکر در ژوئن بر مبنای ماهانه 0.9 درصد رشد کرد و به بالاترین حد از مارس سال 2017 رسید. ابهامات در خصوص تاثیر وضعیت اقلیمی نامطلوب بر بازدهی محصول در برزیل که بزرگترین صادرکننده شکر جهان است، قیمتها را بالا برده است. شاخص قیمت گوشت در ژوئن 1.2 درصد در مقایسه با ماه مه افزایش یافت. قیمت همه انواع گوشت با افزایش واردات از سوی بعضی از کشورهای شرق آسیا که کندی خرید گوشت از سوی چین را جبران کرد، افزایش داشت.

 

فائو برآورد خود از تولید جهانی غلات در سال میلادی جاری را اندکی پایین آورد که به دلیل کاهش چشمگیر پیش بینی تولید ذرت برزیل که ناشی از دوره هیای طولانی خشکسالی و تاثیر منفی آن بر محصول بود. چشم انداز تولید جهانی گندم هم ماه جاری به دلیل آب و هوای خشک در خاور نزدیک که به چشم انداز محصول این منطقه آسیب زد، ضعیف تر شد. اما پیش بینی تولید جهانی برنج در سال 2021 بالا رفت.

 

فائو پیش بینی خود از میزان استفاده جهانی از غلات در فصل 2022-2021 را به میزان 15 میلیون تن در مقایسه با پیش بینی ماه پیش خود کاهش داد و 2.180 میلیارد تن برآورد کرد که همچنان 1.5 درصد در مقایسه با فصل 2021-2020 بالاتر است.

 

بر اساس گزارش رویترز، فائو اعلام کرد ذخایر جهانی غلات تا پایان فصل 2022-2021 برای نخستین بار از فصل 2018-2017 بالاتر از سطح ابتدای فصل خواهد بود.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها