9/26/2021
یکشنبه، ۰۴ مهر ۱۴۰۰
سکه و طلا دوباره ارزان شد

سکه و طلا دوباره ارزان شد

طبق تحلیل نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، بازار با کاهش تقاضا و رکودی همراه بود که سبب کاهش دادوستدها شد؛ بنابراین برخلاف افزایش قیمت جهانی طلا با کاهش نرخ ارز و کاهش تقاضا، قیمت سکه و طلا در داخل روند نزولی داشت.

اعتمادآنلاین| محمد کشتی‌آرای اظهار کرد: اونس جهانی طلا در این هفته رو به افزایش گذاشته بود و در حالی که ابتدای هفته 1808 دلار بود تا پایان هفته تا 1832 دلار پیش رفت و افزایش 24 دلاری را تجربه کرد؛ اما برخلاف افزایش قیمت اونس جهانی، نرخ ارز در داخل کاهشی بوده و به ازای هر دلار  حدود 220 تومان ارزان‌تر شد.

 

به گزارش ایسنا، وی افزود: از سوی دیگر بازار طی هفته‌ای که گذشت با کاهش تقاضا و رکودی همراه شد که سبب کاهش دادوستدها شد؛ بنابراین برخلاف افزایش قیمت جهانی طلا با کاهش نرخ ارز و کاهش تقاضا، قیمت سکه و طلا در داخل روند نزولی داشت. 

 

این مقام صنفی تاکید کرد: در مجموع می‌توان گفت که بازار این هفته تحت تاثیر مذاکرات وین بوده و اخبار منتشر شده مبنی براینکه تحریم‌های مالی برداشته شد و منابع مالی ایران آزاد می‌شود، تاثیر مستقیمی بر کاهش نرخ ارز گذاشت. از سوی دیگر همین کاهش نرخ ارز سبب شد که معاملات با احتیاط بسیار انجام شود و بسیاری منتظر بودند که در زمان کاهش بیشتر قیمت‌ها خرید خود را انجام دهند.  

 

سکه 80 هزار تومان و طلا 5000 تومان ارزان شد

 

کشتی‌آرای در رابطه با آخرین قیمت‌ سکه و طلا در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، اظهار کرد: هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید با حدود 80 هزار تومان کاهش نسبت به ابتدای هفته در پایان هفته به 10 میلیون و 620 هزار تومان رسیده و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز با 100 هزار تومان کاهش نسبت به ابتدای هفته 10 میلیون و 400 هزار تومان تعیین قیمت شده است. 

 

وی افزود: همچنین در پایان هفته هر قطعه نیم سکه با ریزش 150 هزار تومانی قیمت به پنج میلیون و 550 هزار تومان و ربع سکه که بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ابتدای هفته تجربه کرده با افت 150 هزار تومانی به سه میلیون و 450 هزار تومان رسیده‌اند. سکه‌های یک گرمی در این هفته همچنان بدون تغییر دو میلیون و 250 هزار باقی مانده‌ است.

 

عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: همچنین هر مثقال طلا 17 عیار با افت حدود 20 هزار تومانی، چهار میلیون و 585 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار  نیز با کاهش 5000 تومانی نسبت به آغاز هفته، به یک میلیون و 58 هزار و200 تومان رسیده است.

 

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: طبیعتا کاهش تقاضا و دادوستدها منجر به کاهش حباب سکه هم شده است. در حالیکه در ابتدای هفته حباب هر قطعه سکه تا 280 هزار تومان افزایش پیدا کرده بود با 40 هزار تومان کاهش در این هفته، در آخرین معاملات حباب سکه به 240 هزار تومان رسید. 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها