9/22/2021
چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
نخست وزیر موقت هائیتی استعفا کرد

نخست وزیر موقت هائیتی استعفا کرد

با گذشت کمتر از یک ماه از ترور «جوونل موئیز» رئیس‌جمهوری هائیتی، «کلائود جوزف» نخست وزیر موقت این کشور که از هفتم ژوئیه (16 تیر) زمام امور را در دست داشت، از سمت خود استعفا کرد.

اعتمادآنلاین|  به این ترتیب «آریل هنری» سیاستمدار هائیتیایی 71 ساله که دو روز پیش از ترور موئیز (پنجم ژوئیه/ 14 تیر)، از سوی او به عنوان جانشین انتخاب شده بود، روی کار خواهد آمد و جوزف در سمت اصلی خود به عنوان وزیر امور خارجه، ادامه فعالیت خواهد داشت.

 

به گزارش ایرنا، کلائود جوزف اعلام کرد: من علاقه ای به نبرد قدرت ندارم. موئیز دوست من بود و من فقط می‌خواهم اجرای عدالت را ببینم.

 

گروهی از سفرا و نمایندگان خارجی مستقر در هائیتی روز شنبه با صدور بیانیه ای، تشکیل دولت جدید و سازماندهی انتخابات ریاست جمهوری «در اسرع وقت» را از آریل هنری خواستار شدند.  

 

جوونل موئیز رئیس‌جمهوری 53 ساله هائیتی که از سال 2017  قدرت را در دست داشت، 16 تیر در حمله مسلحانه افراد ناشناس به قتل رسید.

 

جامعه بین الملل بلافاصله پس از وقوع این ترور ابراز نگرانی کرد. پاپ و دبیر کل سازمان ملل این عمل «شنیع» را محکوم کرده و اتحادیه اروپا درباره موج خشونت ها در این کشور هشدار داده است.

 

به موازات تلاش نهادهای داخلی و خارجی برای روشن شدن هر چه بیشتر ابعاد پیچیده این ماجرا، نگرانی ها پیرامون اوضاع داخلی و نحوه اداره کشور نیز مطرح شده است.

 

بر اساس گزارش های منتشر شده، هائیتی یکی از فقیرترین و خشن ترین کشورهای جهان است و علاوه بر بحران اقتصادی و خرابی و مرگ و میرِ ناشی از طوفان های سهمگین استوایی، سال هاست که درگیر اختلافات شدید سیاسی است.  این کشور با حدود 28 هزار کیلومتر مربع وسعت و 12 میلیون نفر جمعیت، بخشی از جزیره هیسپانیولا در دریای کارائیب در آمریکای لاتین را تشکیل می دهد و پایتخت آن، شهر بندری «پورتوپرنس» است.  

 
 
  
  

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها