12/3/2021
جمعه، ۱۲ آذر ۱۴۰۰
در یک هفته گذشته 1520 نیروی طالبان کشته شدند
مقام نظامی افغانستان:

در یک هفته گذشته 1520 نیروی طالبان کشته شدند

ژنرال اجمل عمر شینوارای سخنگوی نیروهای امنیتی و دفاع ملی افغانستان روز سه شنبه اعلام کرد طی یک هفته گذشته 154 عملیات نظامی در افغانستان انجام شد که بر اثر آن بیش از یک هزار و 520 نیروی طالبان کشته و 800 نفر دیگر مجروح شدند.

اعتمادآنلاین| به گزارش "ای ان آی" هند، شینوارای افزود: عملیات‌های نظامی نیروهای امنیتی افغانستان شامل حملات زمینی، بمباران و حملات هوایی بوده است.

 

به گزارش ایرنا، وی ضمن متهم کردن طالبان به کشتن غیر نظامیان گفت: گروه طالبان 14 غیر نظامی را به قتل رسانده و بیش از 30 نفر دیگر را مجروح کردند. نیروهای امنیتی افغانستان از موضع دفاعی خارج شده و درحال حاضر در موقعیت تهاجمی قرار گرفته‌اند. در یک هفته گذشته همچنین 16 نیروی طالبان به بازداشت شده‌اند.

 

این درحالی است که دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که در شش ماه 2021 میلادی، یک هزارو 659 غیر نظامی در این کشور کشته و 3 هزارو 254 تن دیگر هم زخمی شده‌اند.

 

اما گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای این گزارش دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان را رد کرده و آن را خلاف واقع دانسته است.

 

این درگیری‌ها درمیان افزایش خشونت‌ها در افغانستان رخ می‌دهد. طالبان در هفته‌های اخیر حملات خود را به مناطق مختلف افغانستان با هدف خارج کردن آن‌ها از کنترل نیروهای امنیتی دولتی افزایش داده است.

 

این درحالی است که تنها چند هفته به خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان باقی مانده است.

 

مارک مایلی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که گروه طالبان اکنون حدود نیمی از 419 مرکز ناحیه در افغانستان را کنترل می‌کند.

 

وی افزود: با پیشروی طالبان، نیروهای افغان درحال تحکیم مواضع خود برای محافظت از مراکز اصلی جمعیتی از جمله کابل پایتخت افغانستان هستند.

 

آمریکا ماه گذشته بخش مهمی از نیروها و سربازان خود را از پایگاه نظامی بگرام خارج کرد. اما گفته شد حدود 600 سرباز آمریکایی همچنان در افغانستان حضور دارند تا از سفارت این کشور در خاک افغانستان محفاظت کنند.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها