9/21/2021
سه شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
در نامه 1400 دوستدار محیط‌زیست به رئیس قوه قضاییه: با درخواست مرخصی «هومن جوکار» موافقت کنید

در نامه 1400 دوستدار محیط‌زیست به رئیس قوه قضاییه: با درخواست مرخصی «هومن جوکار» موافقت کنید

هومن جوکار که در سه سال و نیم گذشته حتی یک ساعت هم به مرخصی نیامده، تنها امید پدر و مادری است که این روزها سخت بیمار هستند. متاسفانه هوشنگ جوکار، پدر هومن جوکار با وجود دریافت دو دوز واکسن، مدتی­ است که درگیر کرونا شده و در حالی که بیش از 70 درصد ریه­اش از دست رفته، در بخش مراقبت­های ویژه بیمارستان بستری­ است.

اعتمادآنلاین| بیش از 1400 نفر از متخصصان محیط‌زیست، هنرمندان و روزنامه نگاران، فعالان مدنی و علاقه‌مندان به طبیعت در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه خواستار اعطای مرخصی به «هومن جوکار» یکی از هفت فعال محیط‌زیست زندانی شدند.

 

به گزارش امتداد،‌ امضاکنندگان از حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای درخواست کرده‌اند تا با توجه به ابتلای پدر، مادر و همسر هومن جوکار به سویه جدید بیماری کرونا و وخامت حال پدرش، با مرخصی او موافقت کند.

 

هومن جوکار، مدیر سابق پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی به همراه شش تن دیگر از کارشناسان محیط زیست، از بهمن سال 1396 به اتهام جاسوسی در زندان به سر می‌برد. در حالی که وزارت اطلاعات به عنوان مرجع اصلی تشخیص جاسوسی در کشور این اتهام را نپذیرفته، اما او با حکم دادگاه در زمستان 1398 به 8 سال زندان محکوم شده است و اکنون بیش از 1280 روز است که بدون حتی یک ساعت مرخصی، در زندان است.

 

سپیده کاشانی، همسر هومن جوکار که او هم در پرونده موسوم به «فعالان محیط زیست» به 6 سال حبس محکوم شده است، از دو هفته قبل به کرونا مبتلا شده که هفته گذشته به دلیل شدت بیماری به مرخصی آمده است. در همین حال، چند روز قبل و پس از وخامت حال پدر هومن جوکار و بستری شدن او در بیمارستان، این فعال محیط زیست زندانی تنها به صورت تحت الحفظ، به همراه ماموران برای عیادت پدرش از زندان خارج شد که این دیدار دقایق کوتاهی به طول انجامید.

 

اسماعیل کهرم، عبدالحسین وهابزاده، هوشنگ ضیایی، بیژن فرهنگ دره شوری، پرویز تناولی، رخشان بنی‌اعتماد، رضا کیانیان، هدیه تهرانی، لیلی گلستان، شهربانو امانی، حسن عشایری، شیوا دولت آبادی، محمدحسین پاپلی یزدی، پرویز جاهد، منیژه حکمت، و فریدون مجلسی از جمله امضاکنندگان این نامه به محسنی اژه ای هستند.

 

 

جناب آقای حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای                                                                          6 مرداد 1400

ریاست محترم قوه قضائیه

 

باسلام و احترام،

 

از چهارم بهمن ماه 1396 که جمعی از فعالان محیط‌زیست و یکی از آن‌ها، هومن جوکار، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی بازداشت شده‌اند، بیش از 1280 روز می‌گذرد. در تمام این مدت و با وجود همه ابهام‌ها و اختلاف نظرها میان نهادهای مختلف امنیتی، این کارشناس به همراه سایر فعالان محیط‌زیست در زندان به سر می­برد و حتی در زندان هم در تلاش بوده تا هم‌بندان خود را با محیط‌زیست آشتی دهد و همچنان غم این سرزمین را دارد.

 

هومن جوکار که در سه سال و نیم گذشته حتی یک ساعت هم به مرخصی نیامده، تنها امید پدر و مادری است که این روزها سخت بیمار هستند. متاسفانه هوشنگ جوکار، پدر هومن جوکار با وجود دریافت دو دوز واکسن، مدتی­ است که درگیر کرونا شده و در حالی که بیش از 70 درصد ریه­اش از دست رفته، در بخش مراقبت­های ویژه بیمارستان بستری­ است. سپیده کاشانی، همسر هومن جوکار نیز که او هم از بهمن 96 در زندان به سر می­برد، این روزها با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند و اخیرا به مرخصی آمده تا مراحل درمان را در بیرون از زندان سپری کند

 

در همین حال مادر هومن جوکار این روزها و در حالی که خودش نیز درگیر کروناست، تنهاست. مادری که در این 1280 روز حتی یک شب را آرام نخوابیده و با قرص و دارو تلاش کرده فقدان حضور فرزندش را تحمل کند، حالا دیگر نه توان دیدن همسرش را دارد و نه پسری که بودن در کنارش آرام‌اش کند. این مادر صبورانه دوری فرزند را تحمل کرده است، اما این روزها بیش از پیش نیازمند حضور او در کنار خود است.

 

شما می‌توانید در این روزها که غم و بیماری بر سر این خانواده آوار شده با موافقت درخواست مرخصی هومن جوکار بعد از 1280 روز، پیش از آنکه خیلی دیر شود امکان حضور به حق او را دستکم برای چند روز در کنار خانواده‌اش مهیا کنید.

اکنون در آستانه عید غدیر خم، عید ولایت امام عدل و انصاف، ما دوست­داران طبیعت و متخصصان محیط‌زیست و روزنامه­نگاران امضاکننده این نامه از جنابعالی درخواست اعطای مرخصی به هومن جوکار را داریم. انتظار داریم در این روزهای غم و اندوه با اعزام او به مرخصی، نه تنها برای این خانواده، بلکه برای جامعه محیط‌زیست این امید را زنده کنید که آنچه در توان دارید برای اجرای عدالت انجام می‌دهید.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها