10/26/2021
سه شنبه، ۰۴ آبان ۱۴۰۰
زغال سنگ در اروپا گران شد

زغال سنگ در اروپا گران شد

قیمت زغال سنگ در اروپا به دلیل افزایش تقاضا و محدودیتهای عرضه، به بالاترین حد 9 سال اخیر صعود کرد.

اعتمادآنلاین| بهای معاملات زغال سنگ در بازار ICE فیوچرز یوروپ از مرز 101 دلار در هر تن گذشت و به بالاترین حد از سال 2012 تاکنون صعود کرد.

 

به گزارش ایسنا، تابستان امسال تقاضا برای تولید نیرو با مصرف زغال سنگ در پی موج گرمای کشنده کم سابقه در سراسر اروپا و جهش قیمت گاز طبیعی، افزایش پیدا کرده است. زغال سنگ برای تولید نیرو ارزانتر است به خصوص در شرایطی که روسیه با صادرات کمتر گاز به اروپا، باعث کاهش ذخایر گاز این منطقه شده است.

 

عرضه زغال سنگ کاهش پیدا کرده در حالی که شرکتهای نیرو پیش از فرا رسیدن فصل زمستان، به ذخیره سازی می پردازند. همزمان عرضه زغال سنگ از سوی برخی از کشورهای بازار نوظهور به دلیل ناآرامی داخلی و مسائل لجستیکی مختل شده است.

 

قیمت زغال سنگ در سراسر جهان امسال افزایش پیدا کرده است. قیمت زغال سنگ صادراتی از استرالیا به بالاترین حد در یک دهه اخیر صعود کرده و هزینه های زغال سنگ وارداتی از چین به اروپا هم افزایش یافته است.

 

گزارش آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد تولید برق با استفاده از زغال سنگ پس از کاهش 4.6 درصدی در سال گذشته، سه درصد در سال 2021 و سه درصد در سال 2022 رشد می کند.

 

جیمز وادل، مدیر گاز اروپایی در شرکت انرژی اسپکتس گفت: معمولا انعطاف پذیری کافی در میزان عرضه در بازار زغال سنگ وجود دارد که باعث می شود هر اتفاقی در بازار گاز روی دهد، تاثیر چندانی روی زغال سنگ نداشته باشد. اما به دلیل کاهش شدید موجودی گاز در اروپا و عدم وجود مکانیزمی برای تامین سریع آن، گاز تاثیر متقابلی روی بازار زغال سنگ داشته است.

 

قراردادهای ماه آتی و سه ماهه آتی زغال سنگ اروپا از اواسط ژوئن بالای 100 دلار در هر تن معامله می شوند. ادامه مشکلات عرضه قیمتها را در سال میلادی آینده هم بالا نگه خواهد داشت.

 

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکتهای نیرو بالاترین قیمت یک دهه اخیر را برای زغال سنگ و گاز طبیعی می پردازند که به معنای قیمت بالاتر برق برای مصرف کنندگان اروپایی خواهد بود. این امر نگرانیهای از تحمیل هزینه بالاتر برق به خانوارهایی که از نظر مالی در تنگنا قرار دارند را افزایش داده است.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها