10/17/2021
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۴۰۰
اعزام ورزشکاران مصدوم به خارج ممنوع شد

اعزام ورزشکاران مصدوم به خارج ممنوع شد

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی گفت: از این پس با هر گونه درخواست برای جراحی خارج از کشور مخالفت می‌کنیم و به این بهانه هیچ ورزشکاری نمی‌تواند اعزام برون مرزی داشته باشد.

اعتمادآنلاین| از این پس روند درمان و جراحی ورزشکاران در رشته‌های مختلف به طور کامل در داخل کشور انجام خواهد شد در غیر اینصورت مسئولان هیچ مسئولیتی بابت آنها و شرایط‌شان بر عهده نمی‌گیرند.

 

به گزارش مهر، غلامرضا نوروزی رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با تایید بر این موضوع در مورد چرایی آن و دلیل اتخاذ چنین تصمیمی توضیح داد.

 

وی گفت: اعزام خارج از کشور ورزشکاران برای درمان و جراحی معمولاً از مسیر فدراسیون پزشکی ورزشی انجام می‌شود. به طور کلی وقتی ورزشکاری با مصدومیت مواجه می‌شود اگر شدت آسیب خیلی بالا نباشد راه درمان لازم به او اعلام شده و پزشک معتمد هم معرفی می‌شود در عین حال همکاری‌های لازم هم انجام می‌شود تا روند درمان طی شود. در موارد حادتر اما کمیسیون پزشکی در فدراسیون تشکیل می‌شود تا پرونده ورزشکار مصدوم بررسی و با نظر متخصصان و کارشناسان مربوطه تصمیم لازم اتخاذ شود.

 

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی تاکید کرد: در واقع اینجاست که در مورد جراحی ورزشکاران و محل آن پیشنهادات بررسی و تصمیم‌گیری می‌شود. تا پیش از این خیلی از ارزیابی‌ها و توصیه‌ها به جراحی خارج از کشور منجر می‌شد اما از این پس چنین نسخه‌ای برای هیچ ورزشکاری تجویز نمی‌شود مگر اینکه واقعاً چاره‌ای غیر از آن نداشته باشیم.

 

نوروزی با تاکید بر اینکه شرایط اقتصادی امروز کشور و اینکه نیروهای پزشکی داخلی در حد جهانی کارآمد و حرفه‌ای هستند، تصریح کرد: با این شرایط واقعاً دلیلی برای جراحی خارج از کشور وجود ندارد و به همین دلیل فدراسیون پزشکی ورزشی دیگر مجوزی برای آن صادر نخواهیم کرد. در این زمینه توصیه و سفارش هیچ فرد و نهادی را هم نخواهیم پذیرفت چون در نهایت ما در فدراسیون پزشکی ورزشی باید پاسخگوی سلامت و وضعیت پزشکی ورزشکاران باشیم.

 

وی تاکید کرد: فدراسیون پزشکی ورزشی از این پس تنها در قبال ورزشکارانی مسئول خواهد بود که جراحی یا هر روند درمانی دیگری را در داخل کشور و با هماهنگی ما طی کرده باشند. در مورد ورزشکارانی که خارج از کشور تحت عمل جراحی قرار بگیرد هیچ مسئولیتی را نخواهیم پذیرفت.

 

رئیس فدراسیون پزشکی به تنها استثنا مدنظر قرار داده شده در این طرح اشاره کرد و گفت: بعضاً ورزشکاران دچار آسیب‌هایی می‌شوند که جراحی برای درمان آن فقط در خارج از کشور امکان پذیر است چون امکانات داخلی پاسخگو نیست. البته احتمال این مسئله هم خیلی کم است چون به خصوص در مورد نیروی انسانی، هیچ مشکل و کمبودی نداریم. در هر صورت اینکه از این پس با هر گونه درخواست برای جراحی خارج از کشور مخالفت می‌کنیم و به این بهانه هیچ ورزشکاری نمی‌تواند اعزام برون مرزی داشته باشد.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها