10/22/2021
جمعه، ۳۰ مهر ۱۴۰۰
افزایش قیمت جهانی مواد غذایی

افزایش قیمت جهانی مواد غذایی

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد قیمت جهانی مواد غذایی پس از دو ماه کاهش، در اوت تحت تاثیر رشد قیمت شکر، روغنهای گیاهی و بعضی غلات افزایش یافت.

اعتمادآنلاین| شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه‌های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می‌کند، در اوت به 127.4 واحد در مقایسه با 123.5 واحد در ژوئیه افزایش پیدا کرد. آمار ژوئیه پیشتر 123 واحد اعلام شده بود.

 

به گزارش ایسنا، قیمتها بر مبنای سالانه در اوت 32.9 درصد افزایش داشت.

 

شاخص قیمت غلات فائو در اوت نسبت به ماه پیش از آن 3.4 درصد رشد کرد زیرا انتظارات برای برداشت پایینتر در چندین کشور صادرکننده بزرگ باعث افزایش 8.8 درصدی ماه به ماه قیمت جهانی گندم شد. در مقابل قیمتهای بین المللی ذرت و برنج کاهش داشت.

 

شاخص قیمت شکر فائو در اوت 9.6 درصد نسبت به ژوئیه رشد کرد که ناشی از نگرانیها نسبت به سرمازدگی محصول برزیل بود که بزرگترین صادرکننده شکر جهان است. چشم انداز تولید خوب در هند و اتحادیه اروپا تا حدودی این نگرانیها را برطرف کرد.

 

شاخص قیمت روغنهای گیاهی فائو 6.7 درصد رشد کرد و قیمت روغن پالم به دلیل ادامه نگرانیها درباره سطح تولید و کاهش ذخایر مالزی، به رکورد تاریخی بالایی صعود کرد. قیمت فروش روغن کلزا و آفتابگردان هم افزایش یافت.

 

شاخص قیمت گوشت در اوت اندکی بالا رفت زیرا خرید بالا از سوی چین، قیمت گوشت گاو را گرانتر کرد و تقاضای بالا برای واردات از سوی شرق آسیا و خاورمیانه هم قیمت گوشت مرغ را بالا برد. شاخص قیمت لبنیات در اوت نسبت به ماه پیش اندکی کاهش پیدا کرد.

 

قیمت جهانی مواد غذایی در سال گذشته حدود 33 درصد رشد کرده و ریسکهای تورم را برای بانکهای مرکزی و مصرف کنندگان به خصوص در کشورهای فقیرتری که به واردات متکی هستند، افزایش داده است. زنجیره تامین مواد غذایی از کمبود نیروی کار در بحبوجه شیوع پاندمی ویروس کرونا و هزینه های بالاتر حمل مواد غذایی آسیب دیده است.

 

عبدالرضا عباسیان، اقتصاددان ارشد فائو گفت: احتمال ملایم شدن روند افزایش قیمتها در ماههای آینده احتمالا محدود خواهد بود. روند کلی همچنان ادامه رشد قیمتهاست. قیمتهای بالا معمولا بهترین راهکار برای قیمتهای بالاست زیرا کشاورزان و تولیدکنندگان به آن واکنش نشان می دهند اما اخیرا عامل دیگری تاثیرگذار بوده که کنترل کمتری روی آن نسبت به گذشته وجود دارد و آن هم تغییرات آب و هوایی ناگهانی است. ما برای فصل بعد به آب و هوای بسیار عالی نیاز داریم و اگر بخش عرضه نتواند انتظارات را برآورد کند، می توانیم بگوییم وضعیت قیمتهای بالا برای مدت طولانی تری خواهد ماند.

 

فائو میزان برداشت جهانی غلات در سال 2021 را 2.788 میلیارد تن برآورد کرد که کمتر از برآورد قبلی 2.817 میلیارد تن بود اما همچنان نسبت به سطح تولید سال 2020 بالاتر است. این سازمان دلیل کاهش برآورد خود از تولید امسال را تداوم شرایط خشکسالی در کشورهای تولیدکننده بزرگ متعدد اعلام کرد. در میان غلات مهم، بزرگترین بازبینی نزول تولید مربوط به گندم بود که برآورد تولیدش 15.2 میلیون تن نسبت به ژوئیه کاهش یافت و 769.5 میلیون تن تخمین زده شد. برآورد کمتر از میزان تولید گندم ناشی از شرایط جوی نامساعد در آمریکا، کانادا، قزاقستان و روسیه بود.

 

پیش بینی میزان استفاده از غلات جهان در فصل 2022-2021 هم 1.7 میلیون تن نسبت به ژوئیه کاهش داده شد و 2.809 میلیارد تن برآورد شد که همچنان 1.4 درصد بالاتر از فصل 2021-202 است.

 

بر اساس گزارش رویترز، برآورد ذخایر غلات جهان تا پایان فصل 2022-2021 هم 27 میلیون تن نسبت به ژوئیه کاهش یافت و به 809 میلیون تن رسید.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها