10/17/2021
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۴۰۰
در ویدئوتیتر «اعتمادآنلاین» ببینید:

گوانتانامو در دل پایگاه هوایی بگرام

پایگاه هوایی بگرام در 50 کیلومتری شمال کابل در دوران پادشاهی ظاهرشاه ساخته و به مهم‌ترین پایگاه هوایی این کشور تبدیل شد. در اوج جنگ افغانستان، بگرام زندانی برای افراد بازداشت‌شده به دست نیروهای آمریکایی ساخت که به «گوانتاناموی افغانستان» معروف بود.

اعتمادآنلاین| پایگاه هوایی بگرام در 50 کیلومتری شمال کابل در دوران پادشاهی ظاهرشاه ساخته و به مهم‌ترین پایگاه هوایی این کشور تبدیل شد.

 

زیربنای این فرودگاه را شوروی سابق بنا کرد و بعد از اشغال افغانستان به دست ناتو، آمریکایی‌ها آن را بازسای کردند.

 

نیروهای ائتلاف تحت هدایت آمریکا در سال 2001 وارد بگرام شدند و این محل را به پایگاه بزرگی برای نگهداری سربازان تبدیل کردند.

 

بعد از حضور آمریکایی‌ها، استخرهای شنا، اسپا و سینما و حتی فروشگاه‌های فست‌فود مانند برگرکینگ و پیتزا هت در این پایگاه هوایی تاسیس شد.

 

در اوج جنگ افغانستان، بگرام زندانی برای افراد بازداشت‌شده به دست نیروهای آمریکایی ساخت که به «گوانتاناموی افغانستان» معروف بود.

 

چنان‌که در گزارش سنای آمریکا آمده، در این زندان مظنونان القاعده تحت بازجویی و شکنجه قرار می‌گرفتند.

 

این زندان حدود پنج هزار زندانی داشت که بسیاری از آنها عضو گروه طالبان‌ بودند. این زندانی‌ها بعد از تسلط طالبان بر پایگاه هوایی بگرام، از زندان آزاد شدند.

 

سازمان رادیو و تلویزیون ترکیه (تی‌آرتی) به تازگی تصاویری از زندان پایگاه هوایی بگرام در افغانستان تهیه کرده است.

 

برخی از افغانستانی‌ها در گفت‌وگو با این شبکه بازگو کردند که بدون هیچ اتهامی سال‌ها در زندان پایگاه هوایی بگرام زندانی بوده‌ و شکنجه شده‌اند.

 

جورج دبلیو بوش، باراک اوباما و دونالد ترامپ همگی در طول دوره ریاست‌جمهوری خود از پایگاه بگرام بازدید کردند.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها