10/27/2021
چهارشنبه، ۰۵ آبان ۱۴۰۰
دادگاهی در ژاپن رهبر کره شمالی را احضار کرد

دادگاهی در ژاپن رهبر کره شمالی را احضار کرد

یک دادگاه ژاپنی، رهبر کره‌شمالی را برای مواجهه با درخواست‌های غرامت چندین تبعه کره‌ای ساکن این کشور که می‌گویند بعد از پیوستن به یک برنامه اسکان مجدد که وعده "بهشت روی زمین" را می‌داد، متحمل نقض‌های حقوق بشری در کره‌شمالی شدند، احضار کرده است.

اعتمادآنلاین| "کنجی فوکودا"، وکیل پنج شاکی این پرونده گفت: انتظار نمی‌رود که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در تاریخ 14 اکتبر (22 مهر) در دادگاه حاضر شود اما این تصمیم قاضی برای احضار وی یک مورد نادر است که در آن رهبران خارجی مصونیت حاکمیتی ندارند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این پنج شاکی به خاطر نقض‌های حقوق بشری که می‌گویند تحت برنامه اسکان مجدد کره شمالی متحمل شده‌اند، هر کدام خواستار غرامتی به ارزش 900 هزار دلار از جانب پیونگ‌یانگ شده‌اند.

حدود 93 هزار تبعه کره‌ای ساکن ژاپن و اعضای خانواده‌شان دهه‌ها پیش با وعده زندگی بهتر به کره شمالی رفتند. بسیاری از آنها با تبعیض در ژاپن مواجه بودند.

 

"ایکو کاواساکی" 79 ساله یک تبعه کره‌ای است که در ژاپن متولد و بزرگ شده است. وی هنگامی که در سال 1960 میلادی یعنی یک سال پس از آغاز برنامه گسترده بازگشت کره‌ای‌ها به کشور، ژاپن را ترک کرد 17 ساله بود. این برنامه برای جذب کارگر که بسیاری از آنها اصالتا اهل کره جنوبی بودند تا سال 1984 میلادی ادامه پیدا کرد.

 

دولت ژاپن نیز که کره‌ای‌ها را به عنوان یک مشت خارجی می‌دید، از این برنامه استقبال کرد و به برنامه‌ریزی سفر آنها به کره شمالی کمک کرد.

 

کاواساکی گفت، وی به مدت 43 سال در کره شمالی گیر کرده بود و نهایتا در سال 2003 میلادی توانست از این کشور فرار کند و فرزندانش را در کره شمالی جا گذاشت.

 

وی افزود: کره شمالی وعده خدمات بهداشتی و درمانی رایگان، آموزش، شغل و دیگر مزایا را داده بود اما به هیچ یک از آنها عمل نکرد و اکثر ماها مجبور بودیم در معادن، جنگل‌ها و یا مزارع کار کنیم.

 

کاواساکی روز سه‌شنبه در کنفرانسی خبری گفت: اگر ما از واقعیت کره شمالی مطلع بودیم، هیچ یک از ما به آنجا نمی‌رفت.

کاواساکی و چهار فراری دیگر از این برنامه در اوت 2018 میلادی شکایتی را علیه دولت کره شمالی در دادگاه منطقه‌ای توکیو تنظیم کرده و خواستار دریافت غرامت شدند.

 

فوکودا گفت: این دادگاه پس از سه سال بررسی و تبادل نظر موافقت کرد تا کیم جونگ اون را برای نخستین جلسه دادرسی در تاریخ 14 اکتبر احضار کند.

 

وی افزود: انتظار ندارم که کیم جونگ اون در دادگاه حاضر شود و یا غرامتی را که دادگاه دستور دهد، پرداخت کند اما امیدوارم این پرونده مقدمه‌ای برای مذاکرات آتی میان ژاپن و کره شمالی درخصوص پاسخگو کردن کره شمالی و عادی‌سازی روابط دیپلماتیک شود.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها