10/27/2021
چهارشنبه، ۰۵ آبان ۱۴۰۰
سال آبی با 37 درصد کاهش بارندگی‌ها به پایان رسید
قاسم تقی زاده خامسی، معاون وزیر نیرو:

سال آبی با 37 درصد کاهش بارندگی‌ها به پایان رسید

معاون آب و آبفای وزارت نیرو در صفحه‌ خود در شبکه اجتماعی نوشت: سال آبی مهرماه 1399 تا آخر شهریور1400 درحالی به پایان رسید که بارش‌ها نسبت به متوسط دوره بلندمدت 52 ساله با کاهش 37 درصدی همراه بود.

اعتمادآنلاین| قاسم تقی زاده خامسی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: سال آبی اول مهر 1399 تا آخر شهریور1400 را می‌توان یکی از خشکسال‌ترین سال‌های نیم قرن اخیر نامگذاری کرد.

 

به گزارش ایرنا، وی ادامه داد: اول مهر برای مدیران عرصه آب در ایران چه در خشکسالی و چه ترسالی که اول سال آبی جدید است؛ با دلهره همراه با امید به لطف پروردگار همراه است و این نگرانی اکنون که کشورمان با تغییر اقلیم روبرو شده افزایش بیشتری دارد. زیرا تغییر اقلیم بنا به گفته صاحبنظران سرزمین را با سال‌های خشک طولانی و ترسالی‌های همراه با سیل‌های مخرب روبرو خواهد کرد.

 

معاون آب و آبفای وزیرنیرو افزود: با وجود کاهش 37 درصدی بارش‌ها همچنین آب در مخازن 199 سد ملی کشور به حداقل رسیده و نسبت به سال گذشته حدود 30 درصد کاهش یافته است که اگر نبود سیل و بارندگی سال‌های 1398 و 1399 موجودی مخازن سدها بسیار کمتر از این می‌بود.

 

تقی زاده خامسی نوشت: سازمان هواشناسی پاییز امسال را نیز خشک و زمستان را طبیعی و زیرطبیعی پیش‌بینی کرده است، هرچند پیش‌بینی بیش از یک ماه حدود 50 درصد قابل اطمینان است؛ اما سالی که نکو است از بهارش پیدا است.

 

وی ادامه داد: با اینکه برای تامین آب در سال جاری نگرانی کمتری وجود دارد، در برخی مناطق مثل خوزستان در صورتی‌ که جلوی کشت محصولاتی چون کلزا، چغندر و محصولات پر آب بر گرفته نشود به طور قطع در پایین دست کارون بزرگ و کرخه شوری آب آشامیدنی افزایش جدی خواهد یافت.

 

معاون آب و آبفای وزیر نیرو افزود: کارگروه سازگاری با کم آبی استان به ریاست استاندار این نوع کشت‌ها را ممنوع اعلام کرده، ولی جلوگیری از آن مستلزم یک همت عمومی در سطح استان است.

 

تقی زاده خامسی نوشت: علت شوری ورود زه آب‌های نیشکر، برنج و پسآب‌های صنعتی در طول پیمودن بیش از  350 کیلومتر آب خروجی از سدها در مسیر رودخانه و کانال‌های روباز و علت نرسیدن آب به پایین دست برداشت های غیرقانونی آب در این مسیر است.

 

وی ادامه داد: سال سختی در پیش است؛ اول به لطف پروردگار امیدوارم و سپس به همراهی و یکپارچگی بدون بخشی‌نگری همه ذینفعان جهت اجرای دقیق برنامه منابع و مصارف در حوزه‌های آبریز ایران امید دارم.

 

پیشتر شرکت مدیریت منابع آب ایران اعلام کرد:حجم آب ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا 26 شهریور در حالی به 29 میلیارد و 35 میلیون متر مکعب رسید که این رقم سال گذشته 55 میلیارد و 61 میلیون متر مکعب بود.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها