12/7/2021
سه شنبه، ۱۶ آذر ۱۴۰۰
اولین واکسن مالاریا در جهان تایید شد

اولین واکسن مالاریا در جهان تایید شد

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید عوارض جانبی این واکسن نادر است و گاه باعث ایجاد تب می‌شود که می‌تواند به تشنج موقت نیز منجر گردد.

اعتمادآنلاین| سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه توصیه کرد که تزریق اولین واکسن مالاریای تایید شده در جهان به کودکان آفریقایی ادامه یابد؛ اقدامی که مقامات امیدوارند باعث از سر گیری تلاش‌های متوقف شده برای مهار شیوع این بیماری انگلی شود.

 

به گزارش یورونیوز، تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت پس از برگزاری جلسه‌ای که دو گروه مشاوره‌ای تخصصی سازمان ملل متحد در آن حضور داشتند و استفاده عمومی از واکسن مالاریا را تایید کردند، این درخواست را اعلام کرد و انتشار این خبر را «یک لحظه تاریخی» نامید.

 

دکتر ماتشیدیسو موئتی، رئیس منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در آفریقا نیز در این باره گفت: «توصیه امروز، امیدی برای قاره‌ای است که سنگین‌ترین بار این بیماری را بر دوش دارد. امیدواریم که با این کار کودکان آفریقایی در مقابل مالاریا محافظت شوند و به بزرگسالانی سالم تبدیل شوند.»

 
کارشناسان سازمان جهانی بهداشت می‌گویند تصمیم به تایید دوباره این واکسن را، عمدتا پس از دریافت نتایج تحقیقات مربوط به واکسیناسیون بیش از 800 هزار کودک گرفته‌اند که از سال 2019 میلادی در غنا، کنیا و مالاوی واکسینه شده‌اند.

 

واکسن مالاریا موسوم به «Mosquirix» در سال 1987 میلادی توسط شرکت چندملیتی بریتانیایی «GlaxoSmithKline» ساخته شد.

 

اگرچه این محصول، اولین واکسنی بود که مجوز استفاده را دریافت کرد اما با چالش‌هایی نیز همراه بود. این واکسن تنها به میزان 30 درصد موثر بود و برای نتیجه بخش بودن باید تا چهار دُز تزریق می‌شد و حتی پس از واکسیناسیون نیز قدرت مصونیت بدن در مقابل این بیماری، پس از چند ماه ناپدید می‌گردید.

 

با این حال، با توجه به شمار بسیار بالای مبتلایان به مالاریا در آفریقا (گاه بیش از 200 میلیون مبتلا و 400 هزار مرگ در سال) دانشمندان می‌گویند که این واکسن هنوز هم می‌تواند ثمربخش باشد.

 
دکتر الخاندرو کراویوتو، رئیس هیات مشورتی سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که طراحی یک واکسن جدید علیه مالاریا بسیار دشوار است؛ چراکه این بیماری انگلی توسط پشه‌ها منتقل می‌شود. او افزود: «ما با موجودات فوق‌العاده پیچیده‌ای روبرو هستیم و هنوز نتوانستیم به یک واکسن کاملا موثر دست یابیم. با این حال چیزی که اکنون در اختیار داریم، واکسنی است که می‌توان از آن استفاده کرد و ایمن است.»

 

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید عوارض جانبی این واکسن نادر است و گاه باعث ایجاد تب می‌شود که می‌تواند به تشنج موقت نیز منجر گردد.

 

تاکید سازمان جهانی بهداشت برای استفاده از این واکسن بویژه از آن روست که به گفته متخصصان در سالهای اخیر پیشرفت قابل ملاحظه‌ای برای مقابله با مالاریا صورت نگرفته است.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها