12/4/2021
شنبه، ۱۳ آذر ۱۴۰۰
قیمت نفت امسال 60 درصد بالاتر خواهد بود
صندوق بین‌المللی پول:

قیمت نفت امسال 60 درصد بالاتر خواهد بود

صندوق بین‌المللی پول (IMF) در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد میانگین قیمت نفت در سال 2021 تقریبا 60 درصد بالاتر از سال 2020 خواهد بود و به 65 دلار و 68 سنت در هر بشکه می رسد.

اعتمادآنلاین| صندوق بین‌المللی پول در واقع پیش بینی که در ژوییه از افزایش قیمتهای نفت در سال 2021 داشت را حفظ کرد. تحلیلگران صندوق بین‌المللی پول پیش بینی می کنند میانگین قیمت نفت در سال 2022 به 64 دلار و 52 سنت در هر بشکه می رسد و از نظر واقعی در میان مدت بدون تغییر خواهد ماند. این وام دهنده جهانی اعلام کرد میانگین قیمت نفت در سال میلادی جاری 59 درصد بالاتر از میانگین قیمت 41 دلار و 29 سنت در سال 2020 خواهد بود.

 

به گزارش ایسنا، با این حال تحلیلگران صندوق بین‌المللی پول بر این باورند که در بلندمدت قیمتهای نفت کاهش پیدا می کند و در سال 2026 به 56 دلار و 30 سنت می رسد.

 

طبق گزارش صندوق، عواملی که در کوتاه مدت به رشد قیمتهای نفت کمک می کنند، شامل کاهش سطح تولید جهانی به دلیل افت سرمایه گذاری در یک سال گذشته و ادامه محدودیت عرضه از سوی اوپک پلاس است. عواملی که می توانند باعث کاهش قیمتها شوند، شیوع گسترده واریانت جدید ویروس کرونا و سطح تولید بالاتر از سوی ایران، لیبی و ونزوئلا و همچنین افزایش تولید نفت شیل در آمریکا خواهد بود.

 

بر اساس گزارش خبرگزاری تاس، صندوق بین‌المللی پول به جهش قیمتهای گاز در سال 2021 هم اشاره کرد. به گفته کارشناسان صندوق، رشد قیمتهای نفت به افزایش تقاضا برای زغال سنگ منجر می شود. با این حال در بلندمدت این گاز طبیعی خواهد بود که به دلیل برنامه های کاهش آلایندگی گازهای گلخانه ای، با تقاضای بالایی روبرو می شود.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها