10/20/2021
چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰
داعش با هماهنگی دولت در آنکارا دست به عملیات تروریستی زد
رسانه‌های ترکیه:

داعش با هماهنگی دولت در آنکارا دست به عملیات تروریستی زد

رسانه های ترکیه امروز (چهارشنبه) نوشتند که یک گزارش محرمانه نهاد اطلاعاتی «اتحادیه اروپا» فاش کرد که حزب حاکم «عدالت و توسعه» ترکیه دو عنصر تروریستی «داعش» را برای انجام عملیات خرابکارانه در آنکارا بکار گرفته است.

اعتمادآنلاین| بر اساس گزارش این نهاد اطلاعاتی اروپایی که در رسانه‌های ترکیه منتشر شده، دولت «رجب طیب اردوغان» دو عضو داعش را مامور انجام حمله انتحاری سال 2015 میان تظاهرکنندگان در آنکارا، پایتخت ترکیه کرده بود.

 

به گزارش ایرنا، رسانه‌های داخلی ترکیه همچنین اعلام کردند که یک گزارش محرمانه از نهاد اطلاعاتی اتحادیه اروپا، حزب حاکم عدالت و توسعه را به سازماندهی دو عنصر داعشی برای انجام حمله انتحاری در اکتبر 2015 در آنکارا متهم کرده است.

 

در یک عملیات انتحاری که بدترین عملیات در تاریخ معاصر ترکیه به شمار می‌رود، دو عنصر انتحاری گروه تروریستی داعش خود را میان تظاهرات مسالمت‌آمیز در آنکارا منفجر کردند که طی آن 103 نفر کشته شدند.

 

بر اساس گزارشهای منتشر شده، در آن زمان دولت ترکیه داعش را متهم به این اقدام تروریستی کرد، اما این گروه تروریستی هرگز مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفت.

 

«حزب دمکراتیک خلق‌ها» که یک حزب متعلق به احزاب کرد در ترکیه است، حکومت این کشور را متهم کرد که این عملیات را علیه این حزب و هوادارانش ترتیب داده است.

 

مقامات قضایی ترکیه 36 نفر را به دست داشتن در این حادثه متهم کردند که برخی به‌صورت غیابی محاکمه شده و 9 نفر نیز در سال 2018 به حبس ابد محکوم شدند.

 

ترکیه در سالهای اخیر روابط تنگاتنگی با برخی گروههای تروریستی در سوریه داشته و در حمایت تسلیحاتی و لجستیکی آنها از هیچ کوششی دریغ نکرده است.

 

همچنین آمریکا و برخی از کشورهای منطقه در تاسیس گروه تروریستی داعش نقش اساسی داشته و «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق آمریکا و نامزد ریاست جمهوری این کشور، اعتراف کرده که واشنگتن به همراه برخی کشورهای منطقه در تاسیس و تسلیح گروه تروریستی داعش نقش اصلی را داشته است.

 

دولت ترکیه نیز هم اکنون با حمایت کردن از برخی گروههای تروریستی، بخشهایی از مناطق شمال سوریه را اشغال کرده و از این مناطق بر علیه دولت قانونی دمشق عملیات خرابکارانه انجام می‌دهد. این در حالی است که بسیاری از کشورهای منطقه بارها به آنکارا درباره تبعات اقداماتش هشدار داده‌اند.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها