10/20/2021
چهارشنبه، ۲۸ مهر ۱۴۰۰
گاز در صدر یارانه‌های پنهان/ پرداخت 2.5 برابر بودجه عمومی دولت به عنوان یارانه پنهان گاز در سال گذشته

گاز در صدر یارانه‌های پنهان/ پرداخت 2.5 برابر بودجه عمومی دولت به عنوان یارانه پنهان گاز در سال گذشته

در سال گذشته بیش از 1600 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت شده که 2.5 برابر بودجه عمومی دولت است.

اعتمادآنلاین| با وجود گذشت 10 سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها با اهدافی که اصلاح نظام یارانه‌ ای از اهم آن بود، به دلایلی از جمله عدم اجرای صحیح قانون، گزارش‌های رسمی دولت و دستگاه‌های نظارتی نشان از رشد عجیب یارانه‌های پنهان دارد.

 

46 درصد نقدینگی یارانه پنهان پرداخت شد

 

به گزارش ایسنا، این در حالی است که گزارش اخیر دیوان محاسبات از تفریغ بودجه 1399 از آمار تازه‌ای رونمایی کرده که در مقایسه با وضعیت منابع در سایر بخش‌ها قابل تامل است.بر اساس این گزارش در سال 1399 حدود 1603 هزار میلیارد تومان تحت عنوان یارانه‌های پنهان در چند بخش به کالاهای اساسی، پنج فرآورده نفتی و سوخت هوایی، گاز طبیعی، برق و آب پرداخت شده است.

 

این رقم زمانی قابل تامل تر می‌شود که نشان می‌دهد 2.5 برابر بودجه عمومی دولت در سال گذشته یارانه پنهان پرداخت شده و در مقایسه با حجم سنگین نقدینگی، 46 درصد نقدینگی سال گذشته بوده است.

 

202 هزار میلیارد برای کالاهای اساسی

 

جزئیات پرداخت یارانه‌های پنهان حاکی از آن است که در سال 1399، 202 هزار و 765 میلیارد تومان بابت کالاهای اساسی یارانه پرداخت شده است.

 

در این رابطه، لازم به یادآوری است که عمده پرداخت یارانه کالاهای اساسی مربوط به تامین ارز 4200 تومانی برای واردات شش قلم به همراه بخشی از واردات دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی است که در سال جاری و بر اساس قانون بودجه هشت میلیارد دلار برای واردات این اقلام با ارز ترجیحی پیش بینی شده است.

 

از سویی  400 هزار و 56 میلیارد تومان یارانه بابت پنج فرآورده اصلی و سوخت هوایی پرداخت شده است.

 

گاز در صدر یارانه های پنهان

 

 دیگر یارانه پنهان پرداختی دولت مربوط به گاز طبیعی با 980 هزار و 359 میلیارد تومان است که بالاترین حد پرداخت یارانه پنهان در سال گذشته را به خود اختصاص داده است.

 

دولت در حوزه برق 12 هزار و 150 میلیارد تومان و آب 7850 میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت کرده است.

 

این حجم سنگین یارانه‌های پنهان در حالی سال‌ها در اقتصاد ایران در حال پرداخت است که دولت از سویی با کسری های سنگین بودجه مواجه بوده و از سوی دیگر همواره بحث رانت و فساد موجود در پرداخت یارانه‌های پنهان مطرح بوده است اما اقدام اصلاحی جدی از سوی دولت و مجلس انجام نشده است.

 

این در شرایطی است که طبق گزارش حدود سه سال گذشته سازمان برنامه و بودجه پرداخت یارانه های پنهان سالانه حدود 900 هزار میلیارد تومان بوده است که البته حجم بالایی از آن به دهک های بالای درآمدی اختصاص داشته است.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها