12/6/2021
دوشنبه، ۱۵ آذر ۱۴۰۰
آیا فرهادی به سومین موفقیت در اسکار می‌رسد؟

آیا فرهادی به سومین موفقیت در اسکار می‌رسد؟

نشریه آمریکایی «هالیوود ریپورتر» با اشاره به خبر انتخاب فیلم «قهرمان» به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار نودوچهارم نوشت: اصغر فرهادی شانس سومین موفقیت در اسکار یا هتریک را دارد.

اعتمادآنلاین| در مطلب هالیوود ریپورتر آمده است: ایران، فیلم قهرمان یعنی درام اصغر فرهادی درباره صداقت، آبرو و بهای آزادی را به عنوان نماینده خود برای رقابت در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی در اسکار 2022 انتخاب کرده است.

 

به گزارش ایرنا، این فیلم که محصول مشترک ایران و فرانسه است و اولین بار در بخش رقابتی جشنواره کن اکران و با تحسین منتقدان روبرو شد، فیلمی بود که کارگردان مولف ایرانی را پس از ساخت همه می‌دانند در اسپانیا به وطنش بازگرداند. این فیلم در جشنواره کن امسال هم جایزه بزرگ را از آن خود کرد و هم جایزه فرانسوا شاله را.

 

قهرمان حتی قبل از آن که توسط کمیته فیلم ایران به عنوان نماینده این کشور در اسکار انتخاب شود به لطف استقبالی که در جشنواره‌های سینمایی از آن شده و دو اسکار قبلی که فرهادی برده بود، به عنوان یکی از پیشگامان رسیدن به فهرست نامزدهای نهایی اسکار شناخته می‌شد. فرهادی یک بار در سال 2011 با فیلم جدایی نادر از سیمین برنده اسکار شد و یک بار در سال 2016 برای فیلم فروشنده. این کارگردان ایرانی یکی از معدود فیلمسازانی است که دو جایزه اسکار در کارنامه دارد. اگر در مراسم اسکار پیش رو سومین اسکار خود را دریافت کند پس از فدریکو فلینی، اسطوره سینمای ایتالیا که چهار جایزه اسکار در کارنامه دارد، دوم خواهد شد.

 

قهرمان که با بازی امیر جدیدی و محسن تنابنده در شهر شیراز فیلمبرداری شده است، داستان کاراکتری به نام رحیم را دنبال می‌کند که از همسرش جدا شده و به علت بدهی در زندان است. در یک مرخصی دوروزه، سرنوشت 17 سکه طلا را سر راه رحیم می‌گذارد اما وی پس از پی بردن به آن که این سکه‌ها برای بازپرداخت بدهی و آزادی از زندان کافی نیستند تصمیم می‌گیرد آنها را به صاحب اصلی شان برگرداند. این اقدام فداکارانه از رحیم در شبکه‌های اجتماعی یک ستاره می‌سازد اما... .

هالیوود ریپورتر افزود: اگرچه شکی نبود قهرمان نماینده سینمای ایران در اسکار خواهد بود، کمیته فیلم ایران می‌گوید 44 فیلم را برای این انتخاب بررسی کرده و سه فیلم قهرمان، دشت خاموش (ساخته احمد بهرامی) و بندر بند (ساخته منیژه حکمت) به رقابت نهایی راه یافتند اما سرانجام قهرمان انتخاب شد.

 

فهرست کوتاه اسکار 2022 در روز 21 دسامبر 2021 (30 آذر 1400) اعلام و از نامزدهای این مراسم در روز 8 فوریه 2022 (19 بهمن 1400) رونمایی می‌شود. نودوچهارمین مراسم اهدای جوایز اسکار 27 مارس 2022 (7 فروردین 1401) برگزار خواهد شد.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها